Naposledy jsme pomohli...

Jsme moc rádi, že můžeme pomáhat těm, kteří si sami pomoci nemohou. Každá pomoc totiž znamená naději na lepší život. Představujeme vám další bojovníky, kterým jsme poskytli finanční prostředky na zlepšení kvality každodenního života.  

Pavel 

Trpí postižením horních i dolních končetin následkem dětské mozkové obrny již od svého narození. Kvůli tomu je tedy odkázán na mechanický vozík, případně berle. Chce být nezávislý na pomoci druhých a navzdory rozsahu svého handicapu se snaží žít plnohodnotný život. Studuje teologickou fakultu na Karlově Univerzitě, moc rád cestuje a sportuje. Obojí by mu usnadnil handbike, který mu doporučili i lékaři v rámci zvyšování pohyblivosti. Cena handbiku, jehož pořízení nehradí pojišťovna je 126 000 Kč. Našemu nadačnímu fondu se podařilo poskytnout příspěvek na pořízení handbiku ve výši 20 000 Kč. 

Michaela 

V roce 2019 onemocněla 25letá Michaela závažnou rakovinou vaječníku, jejíž následkem jí odstranili 13 cm velmi agresivního maligního nádoru, následně odoperovali dělohu, vaječníky, slepé střevo a 63 uzlin. Po těchto náročných zákrocích přišla chemoterapie. Nyní pobírá důchod 3. stupně, ze kterého žije se 4letým synem a maminkou. Když nás Michaela požádala o příspěvek na živobytí, nezbytný nákup potravin, Nadační fond Algo jí poskytla příspěvek v hodnotě 10 000 Kč.  

Matěj 

Matýsek přišel na svět předčasně, a to v 25 týdnu těhotenství. Při vyšetřeních v porodnici mu nemohli lékaři nalézt jednu ledvinu a od 4. měsíce přicházely další a další komplikace. Předčasné narození u něj zapříčinilo oční vadu a jeho vývoj je lehce opožděný. Dětem s tímto handicapem zvyšují šance na úplné vyléčení rehabilitační pobyty. Ty jsou však pro pětičlennou rodinu, ve které je výdělečně činný pouze otec velmi nákladné. Rozhodli jsme se tedy rodině přispět na rehabilitační pobyt rané péče. Nadační fond Algo věnoval Matýskovi příspěvek ve výši 5 420 Kč.  

Vendula 

Hendikepovaná maminka se synem s onemocněním ADHD ve střídavé péči, paní Vendula se dostala díky koronavirové krizi do svízelné situace. Kvůli výpovědím z brigád v březnu roku 2020 je nyní v insolvenci. Po zaplacení nájmu s energiemi a odečtení srážky z insolvence ve výši 7 400 Kč jí se synem na vše ostatní zbývá okolo 2 800 Kč. Maminka nás požádala o zakoupení nové pračky, jelikož ta její už dosloužila. Nadační fond tedy přispěl zakoupením nové pračky, částkou ve výši 7 748 Kč.  

Karolína H. 

Po bezproblémovém těhotenství se v termínu narodila naprosto zdravá Karolínka. Ve 3 týdnech však musela začít zápolit se závažným onemocněním, herpetickou encefalitidou, zánětem mozku způsobeným oparem. V nemocnici Praha – Karlov na jednotce intenzivní a resuscitační péče bojovala o život několik měsíců. Statečná Karolínka svůj boj sice vyhrála, bohužel však s rozsáhlými následky. Nyní je upoutaná na lůžko a zcela závislá na pomoci druhých.

Trpí těžkou mentální retardací, nedokáže sedět bez opory, udržet hlavičku ani hýbat rukama a nohama. Má skoliózu páteře, luxaci obou kyčelních kloubů a těžkou epilepsii. Jelikož neumí kousat, nakrmit ji perorálně je velmi složité, trpí také těžkou podvýživou.  

Není schopná polykat tekutiny, má zavedený PEG (hadička zavedená břišní stěnou přímo do žaludku), kterým přijímá umělou vysokokalorickou výživu. Ústy může přijímat pouze mixovanou stravu bez kousků. I v noci ji musí její rodiče polohovat. Péče o Karolínku je velmi náročná a vyčerpávající. Naše nadace tedy přispěla částkou 13 500 Kč na rehabilitační pobyt.  

Adam M. 

Ačkoli je Adámek již od narození nemocný, až v šesti letech lékaři stanovili diagnózu v podobě vzácné genetické vady. Navzdory děsivým prognózám je Adam velký bojovník a silná osobnost. Od jeho prvního roku jezdí často cvičit a poslední 4 roky navštěvuje soukromé neurorehabilitační kliniky. Tato terapie je neskutečně účinná, avšak velmi finančně náročná. I když se předpokládalo, že bude Adam nepohyblivý, perfektně leze po čtyřech a již trénuje nákrok. Nadační fond Algo přispěl částkou 15 000 Kč na rehabilitační pobyt v Centru Hájek.  

Nicolas F. 

Potom, co se jeho bratříček po 22hodinovém porodu narodil mrtev je Nicolas druhé vytoužené dítě v rodině. Narodil se velmi předčasně a celý první rok života bojoval o svůj život, z tohoto těžkého boje si odnes dětskou mozkovou obrnu, syndrom krátkého střeva, rozštěp páteře, těžkou mentální retardaci a epilepsii. Je odkázaný na vozík, který sice dokáže částečně sám ovládat, ale nemluví.  

U Nicolase je 24hodinová péče nutností. Za pár dní oslaví 10. narozeniny. Rodina nás požádala o příspěvek na koupi nového automobilu, aby mohl dojíždět do školy, na rehabilitace a do lázní. Nadační fond Algo tedy přispěl částkou 15 000 Kč na pořízení nového automobilu.  

Eliška K. 

Půvabná 14letá slečna Eliška trpí neléčitelným genetickým syndromem Cri Du Chat. Kromě mentální retardace, mikrocefalie, hypotonie a jiných má také těžkou skoliózu. Jelikož je operace páteře značně náročná a pooperační péče velmi bolestivá, pro Elišku by znamenala rozsáhlý psychický i fyzický zásah do těla, rozhodla se její rodina pro konzervativní řešení.  

Po konzultacích s fyzioterapeuty má Eliška šanci skoliózu zmírnit intenzivním cvičením. Protože je denní domácí cvičení pro ni však nedostačující, potřebuje péči fyzioterapeutů, kteří s ní budou cvičit denně několik hodin. Tyto služby pojišťovna nehradí, přispěli jsme tedy rodině částkou 15 000 Kč na neurorehabilitační pobyt. 

Ema R. 

Zanedlouho oslaví Emička 4. narozeniny. Její porod, císařským řezem, byl velmi komplikovaný a od první minuty po narození začala bojovat o svůj život. Její tělo nebylo schopné trávit potravu, byla jí proto zavedena sonda, dýchat mohla pouze za pomoci nCPAP generátoru a narodila se s protočenou pravou nohou. Před Vánoci 2017 jí lékaři diagnostikovali kongenitální myotonickou dystrofii typu 1. Jedná se o neurosvalové onemocnění, nikoli mentální, které však bohužel není léčitelné.  

Od narození cvičí Vojtovou metodou, praktikuje dechová cvičení a orofaciální stimulaci úst. Kojení komplikoval fakt, že nesála a měla problém s polykacím reflexem. Po každém krmení zvracela a nepřibírala na váze. Po těžkém rozhodování a váhání se rodina rozhodla pro invazivní zákrok, rozsáhlou operaci.  

Ve Fakultní nemocnici Motol byly provedeny následující zákroky: plikace bránice, fundoplikace a gastrostomie (laicky oprava bránice, která tlačila na plíce), manžeta na žaludku proti zvracení a zavedení PEGu pro možnost krmení. Díky pravidelnému cvičení se Emina motorika začíná zlepšovat. Nadační fond přispěl částkou 15 000 Kč na rehabilitační pobyt v Centru Hájek.