Violka

Violka se narodila s těžkou neléčitelnou metabolickou vadou zvanou neketotická hyperglycinémie – organismus není schopen odbourávat škodlivou látku glycin a ta se hromadí v mozku a poškozuje jej. Způsobuje také četné epileptické záchvaty a dítě se nevyvíjí normálně – ačkoli je Violce již 8 let, její stav odpovídá spíše velkému miminku – měří 125 cm, nemluví, nehraje si, pouze leží.

Občas se u ní projeví potíže s dýcháním a jídlem. Velkým problémem jsou pro ni infekční onemocnění (záněty průdušek, zápaly plic, chřipky), se kterými se její tělo kvůli nedostatečnému pohybu vyrovnává hůř než organismus zdravého dítěte. Pořád je zde riziko, že v důsledku mírného nachlazení dostane těžký zápal plic, který ležící děti velmi často nepřežijí.

Violka má naštěstí kolem sebe mnoho milujících lidí, kteří se o ni starají - rodiče, sourozence, prarodiče, asistenty a kamarády a také laskavé lékaře.

Nadační fond Algo daroval Violce elektrickou odsávačku hlenů v ceně 9 950 Kč – ta jí pomůže zbavovat se hlenů při zánětu průdušek nebo zápalu plic. Dechová rehabilitace a vytrvalé a účinné odsávání hlenů při zápalu plic totiž velmi pomáhá k tomu, aby se dítě uzdravilo a onemocnění nepodlehlo. Tato odsávačka navíc funguje na baterii, a proto je nezávislá na elektrické síti. Violka ji tudíž bude moci používat kdekoliv - se svojí rodinou i přes nemoc hodně cestuje. Díky odsávačce věnované Nadačním fondem Algo bude tak mít potřebnou péči všude, kde ji zrovna bude potřebovat.